انجام اکوی جنین در دوران بارداری تا چه حد ضرورت دارد ؟

انجام اکوی جنین در دوران بارداری تا چه حد ضرورت دارد ؟

23 خرداد, 1401 توسط مدیریت0

واقعیت آن است که بیماریهای قلبی مادرزادی شایع ترین اختلالات مادرزادی دوره جنینی می باشند . به طوری که در مقایسه با اختلالات سایر دستگاه ها مثل مغز کلیه ها روده ها استخوان بندی و … مشکلات مادرزادی قلب رایج ترین عارضه می باشند .بنابراین با تشخیص به موقع بیماریهای مادرزادی قلب در دوران جنینی میتوان اقدام به درمان و یا در صورت شدید بودن آن تصمیم به ختم حاملگی گرفت . نکته حائز اهمیت آن است که  تنوع بیماریهای مادرزادی قلب بسیار زیاد است به طوریکه شاید بیش از صد نوع بیماری مادرزادی قلب وجود داشته باشد که تشخیص دقیق و صحیح آنها فقط توسط پزشکان فوق تخصص قلب کودکان و نوزادان مقدور است  .

به همین دلیل در بسیاری از کشورها انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین توسط پزشکان فوق تخصص قلب به صورت غربالگری برای تمام مادران باردار در سنین 16 هفتگی به بعد انجام می شود .

نکته ی مهم دیگری که مکررا مورد سوال و ابهام والدین می باشد آن است که انجام سونوگرافی آنومالی را جایگزین اکوکاردیوگرافی قلب جنین میدانند . در حالی که سونوگرافی آنومالی به منظور مرور بر کلیه اعضای بدن شامل  دست و پا و مغز و احشا میباشد، که توسط متخصصین رادیولوژی و سونوگرافی صورت میگیرد ، طبیعی است به دلیل تنوع بیماریهای قلبی مادرزادی و در بسیاری از موارد پیچیده بودن آنها تشخیص این بیماریها در موارد متعددی در سونوگرافی آنومالی امکان پذیز نیست و به همین دلیل در موارد متعددی نوزادانی با بیماریهای شدید مادرزادی قلبی متولد میشوند در حالی که چندین نوبت سونوگرافی آنومالی انجام داده اند و این مساله موجبات اعتراض و ناراحتی والدین را فراهم می آورد .لذا به منظور رفع این نقصان مهم، لازم است پزشکان در رشته های مختلف من جمله پزشکان متحصص زنان و همچنین والدین با اطلاع کافی از موارد فوق الذکر در جهت تشخیص و درمان هرچه سریع تر و دقیق تر بیماریهای قلبی مادرزادی موارد مشکوک را سریعا جهت انجام اکوکاردیوگرافی جنین توسط پزشکان فوق تخصص قلب کودکان ارجاع دهند .

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *
ما پزشکیم, ما متخصصیم

ما پزشکیم, ما متخصصیم